OLD HOUSE NEW ART INTERNATIONAL ART SYMPOSIUM 2015: JOURNEY TO HOPE

İnsanlık tarihinin en yoğun ğöçlerinin yaşandığı bir dönem geçiriyor dünya. Sadece Türkiye 2,5 milyona yakın mülteci barındırıyor bu aralar. Akdeniz, tarihinin en kalabalık iltica trafiğine ve mülteci ölümlerine şahit oluyor. Bunların yanında birçok insan bireysel nedenlerle yollarda. Daha iyi ekonomik koşllarda yaşamak, özgürce düşüncelerini, etnik, cinsel, dinsel v.b. kimliklerini yaşamak için, ögrenmek deneyim kazanmak için, farklı mekanlara umutla yolculuk ediyor, başka bir şehre, ülkeye, kıtaya. Herkes nasibini alıyor bu hareketten, yaşlısı-genci, bilim insanı, sanatçısı politikacısı işçisi, köylüsü, engellisi ve kimileri de göçe zorlanıyor. 


Toplumsal sorunların çözümünü tompumlar kendileri üretirler, sorunlari yarattıkları gibi. Çözümler de, sorunlar da toplumun dönüşümüyle ortaya çıkar ve bu dönüşümde her bireyin aktif yada pasif kesin bir rolü vardır. Bir diktatör veya bir devrim önderi de rolünü oynayan bireydir. Görmek ve sorgulamak sanatın ve bilimin temel taşlarıdındandır. Bu yüzden sanatçının, toplumun meraklı gözü olduğu olduğu çıkarımında bulnabilirz. O halde nasıl bakıyoruz bu konuya, insan olarak, sanatçı olarak?


Geçmişte mübadeleye ve bu günlerde de tekne mültecilerine şahitlik yapan Urla'sa bu temaya, söyleşi ve görsel üretimlerle odaklanmak, bu çalışma haftasının çizgisi olacak.


Kordinatörler: Sema Sertkaya Akbay ve Tuncay Topçu